RU

Międzynarodowy zespół. Jak nim zarządzać?

W Polsce od kliku lat przedsiębiorcy co raz częściej i chętniej zatrudniają obcokrajowców. Z badań wynika też, że stanowcza większość, że Polacy również lubią taką współpracę.

Skąd pochodzi prawie 10% załogi, polskich przedsiębiorstw? Są to głównie obywatele: Ukrainy, Włoch, Hiszpanii, Indii, Białorusi i Niemiec.

Zdaniem prof. Tomasza Kalinowskiego „ Zróżnicowane pod względem narodowym i kulturowym zespoły zwiększają pole do zdynamizowania firmy. Służą wzrostowi kreatywności, pozwalają na szersze spojrzenie na wiele zjawisk i pozytywnie wpływają na motywację pracowników do zdobywania nowych kompetencji. Aby wykorzystać ten potencjał, trzeba jednak takimi zespołami umiejętnie zarządzać. Stosunkowo łatwo może w nich dochodzić do niezręcznych sytuacji, a nawet do poważnych konfliktów. Warto więc wzmacniać kompetencje międzykulturowe pracowników, zwłaszcza że w Polsce byliśmy na ogół wychowywani w społeczeństwie monokulturowym

O czym powinni pamiętać managerowie, których zespół tworzą osoby różnych narodowości ?

Poniżej zebraliśmy dla Was kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne w procesie zarządzania.

  1. Poznawaj, dąż do zrozumienia i akceptuj.

Pamiętaj, że wiele standardowych zachowań biznesowych, może być różne ze względu na kulturę. Aby uniknąć nieporozumień, których źródłem są różnice w rozumieniu tych samych zachowań i ich interpretowaniu, ważna jest komunikacja, szczególnie na etapie informacji zwrotnej.

  1. Dbaj o świadomość zespołu.

W międzynarodowym zespole, fundamentem dobrej współpracy musi stać się wiedza o wartościach i postawach typowych dla innych kultur. Zadaniem dobrego lidera, będzie zainicjowanie działań, wspomagających wzajemne poznanie.

  1. Szanuj święta

Święta narodowe i religijne, mogą wypadać w różnym czasie. Musisz być na to gotowym i uszanować to. W naszej firmie np. Boże Narodzenie obchodzimy zarówno końcówką roku, jak i zaraz po rozpoczęciu nowego. Dlaczego? Różnice wynikają z kalendarza. Nasz zespół składa się z obywateli Polski i Ukrainy, a Gwiazdka u naszych wschodnich sąsiadów obchodzona jest średnio 2 tygodnie później niż w naszym kraju. W praktyce nikomu to w niczym nie przeszkadza, życzymy sobie wesołych świąt dwa razy, a przy okazji wymieniamy informacje dotyczące tradycji z tym związanymi.

  1. Nietolerancji i dyskryminacji mów stanowcze nie.

Zachowaniom nacechowanym dyskryminacją oraz dyskredytujących innych ze względu na narodowość i odmienności kulturowe mów stanowcze NIE.

Tolerancja to fundament, na którym buduje się zespół.

Czy warto budować międzynarodowy zespół? Naszym zdaniem zdecydowanie tak.

Dlaczego? Ponieważ jest to niepowtarzalna okazja, na działanie poza już utartymi szablonami oraz na poszerzanie obszaru swoich działań.Biura
Grupy Personnel

Centrala
Personnel Group Sp. z o.o.
44-100 Gliwice, śląskie

ul. Zwycięstwa 52a

Telefon:
+48 512 440 506
E-mail: info@personnel-group.pl
pn.-pt.: 8:00 - 16:00